neděle 18. července 2010

Plněná paprika v lehkém rajčatovém sugu

Letní papriky jsou nejlepší – nejlépe voní, a jsou zkrátka hodně „paprikové“. Pro plnění upřednostňuji ty bílé, slovenské nebo maďarské. Po vzoru středomořské kuchyně mám rád jejich lehkou úpravu, která člověka moc nezaplácne, takže žádné „jíškování“ ani „knedlíkování“ rozhodně nečekejte. ;-) Nejdříve jsem si připravil náplň – něco přes půl kila mletého libovějšího vepřového (muže být i jehněčí nebo mix) smícháme se dvěma vejci, čerstvě mletým pepřem, solí, drobně pokrájenou natí z jarní cibulky, svazečku čerstvého oregána, hrstí rýže (kterou jsem si krátce předvařil v horké osolené vodě do poloměkka a nechal zchládnout), čerstvé červené chilli papričky, a dvěma většími stroužky česneku pokrájeného na drobno. Jak bude náplň chutnat, a zda nebude třeba něco přidat či doladit si můžete vyzkoušet usmažením malého vzorečku směsi na pánvi (směs by měla být o něco výraznější, než skutečně chceme, protože se chuťově propojí s paprikou a rajčatovým sugem). Až bylo vše doladěno, jal jsem se plnit vydlabané a omyté papriky (10ks) – hezky prsty tak, aby byla směs až ve špičce papriky, a nevzniklo žádné „hluché“ místo, ale zároveň jemně, aby paprika nepraskla. Potom jsem si připravil lehké sugo, tedy v podstatě rajčatovou omáčku. Do pekáčku (pánve) jsem na olivovém oleji podusil drobně pokrájenou cibuli a jeden řapík celeru. Jakmile byla sklovitá, přidal jsem tmavý třtinový cukr, a nechal ji zkaramelizovat. Pak jsem přidal 3 konzervy drcených italských rajčat, kůru z jednoho bio citronu, sůl, a vše jsem povařil. Následně jsem pekáček sundal z plamene a přidal malý svazek bazalky a začal do omáčky klást naplněné papriky. Ty by měly být téměř celé ponořeny. Přikrytý pekáč jsem vložil na cca 1 a ¾ hodiny do trouby nastavené na 160°C, a po hodině jsem papriky obrátil a přelil omáčkou. Hotové papriky jsem servíroval zakápnuté olivovým olejem, a jelikož náplň obsahuje rýži a jedná se o opravdu lehké jídlo, není příloha třeba. Velcí jedlíci si ale můžou přikusovat a do omáčky smáčet rozpečené bílé pečivo, nebo si dají jen větší „nášup“.. Pokud nějaká paprika zbude, vyzkoušejte ji i studenou – v tomto počasí je ještě více osvěžující.

pátek 16. července 2010

Šťavnaté rolované vepřové kolínko, pečené na majoránce a černém pivě

Dostal jsem chuť na vepřové kolínko.. Pro tuto úpravu mám raději to přední, není na něm tolik tuku, velká kost, ale přesto je krásně šťavnaté, a nabízí chuť, kterou má každý masožravec rád. Koupil jsem dvě, vykostil je, a kosti schoval na vývar. Kůži jsem příčně prořezal, aby se při pečení nekroutila, masitou část od kosti jsem pak potřel směsí připravenou v hmoždíři - česnek, olivový olej a hrubá mořská sůl. Potřené maso jsem pak ještě posypal drceným kmínem a čerstvě otrhanými lístky majoránky. Ochucené kolínko jsem sroloval, zajistil nití, osolil ještě z vnější strany a opekl na pánvi do zlatova. Mezitím jsem do pekáčku pokrájel cibuli na větší kousky, a připravil tak postýlku pro kolínka.. Opečená jsem je tam vložil, přidal svazek čerstvé majoránky, a zalil černým pivem. Nejraději mám Bernard – díky jeho výrazně karamelové chuti. Pekáček jsem přiklopil, a pekl 2h při 160°C, dle potřeby jsem přiléval pivko, a na závěr jsem pak ještě další půl hodiny pekl při 180°C odkryté – polévání je pak ještě důležitější. Následně jsem koleno vyndal, přikryl alobalem, aby nevystydlo a srovnalo teplotu, a dobu odpočinku jsem využil pro přípravu šťávy. Tu vyrobíme redukcí výpeku cca na ¼ objemu (v průběhu sbíráme z povrchu tuk), a nebojte se silnější chuti, při polévání pečínky totiž doplní smetanovou jemnost bramborové kaše. Ta je k tomuto kolínku naprosto jedinečná.. A jak na ni? Zcela jednoduše.. Brambory pro přípravu kaše vaříme na mírném plamenu do měkka, scedíme vodu a ještě horké je řádně rozšťoucháme. Následně si připravíme horkou smetanu (postačí 12%), kterou za energického šlehání metlou, postupně přiléváme do brambor, dokud nebudou mít matnou lehkou krémovitou texturu. Pak příjde na řadu už jen kousek másla, se kterým kaši došleháme. A můžeme podávat! :-)
 

pondělí 5. července 2010

Vepřová panenka plněná bylinkovým máslem a lehký bramborový salát

Léto v plném proudu, teploty trhající rekordy, takže nálada na x-hodinové vaření nějak vyprchala. Ale chuť k jídlu mě naštěstí neopustila. :-) Takže to chce něco rychlého a lehkého. Zvolil jsem panenku – jemné masánko pro minutkovou úpravu. Přichystal jsem si dva asi 10 cm špalíčky, do jejichž středu jsem podélně proříznul tenkým nožem otvor, a „vmáčknul“ do něj bylinkové máslo. To jsem si připravil smícháním másla, soli a nasekaného čerstvého tymiánu, pažitky a oregána. Bylinky lze použít samozřejmě dle chuti, ale určitě bych nevynechal pažitku. Pro lepší manipulaci jsem si z umíchaného másla udělal válečky, a nechal je ztuhnout v mrazáku. Naplněnou panenku jsem potřel olivovým olejem, zprudka opekl na rozpálené pánvi ze všech stran, a pak nechal cca 10 minut dopéct v předehřáté troubě na 200 °C. Před „aktem“ krájení je nutno masíčko nechat cca 10 minut vzpamatovat z teplotního šoku, solím až na talíři.
Ale před tím vším jsem udělal bramborový salát. Vychladlé brambory jsem nakrájel na širší plátky, bílou cibuli – která je příjemně sladká, na tenké půlměsíčky, přidal jsem hrubší čerstvě mletý pepř, rukolu, trošku vinného octa a celé jsem to zašplíchnul olivovým olejem. Už zbývá jen lehce promíchat, nechat vychladit, a je hotovo. Pokud se salát připravuje více než půl hoďky předem, je lepší přidat rukolu až před servírováním, aby neovadla.
Teplá máslově bylinková panenka tvořila spolu s vychlazeným salátkem opravdu skvělý letní „páreček“.. :-)