Léto poněkud pošmourné, švestky nám naštěstí i tak krásně modrají. Toho je třeba využít, a jelikož nevlastním destilační kolonu, a moravské zlato mám každoročně zajištěno, vrhnul jsem se na knedlíky. Kynuté mám nejraději s meruňkami, tvarohové s jahodami, na švestky tedy „zbývá“ těsto bramborové. Inspiraci čerpám u Anuše Kejřové, a Paní kuchařka opět nezklamala..
Nejlépe den předem uvařené brambory ve slupce oloupeme, a 600g z nich najemno nastrouháme. Přidáme 250g hrubé mouky, 20g másla (to jsem také nastrouhal), půl rozkvedlaného vejce + jeden žloutek a zarovnanou lžičku soli. Vypracujeme v tužší těsto (množství mouky si upravíme dle konzistence těsta a typu brambor), a necháme jej minimálně půl hodinky přikryté odpočívat v lednici. Na pomoučeném válu z něj pak vyválíme cca 5mm silnou placku, kterou rozdělíme na čtverečky (dílky), „posázíme“ je omytými a pečlivě osušenými švestkami, které pak do těsta za pomoci prstů uzavřeme, a tvarujeme knedlíky (těsto by mělo tvořit pouze tenkou kůrčičku). Ty vhazujeme po dávkách (dle velikosti hrnce) do vroucí osolené vody, a po malé chvíli zkontrolujeme, zda se nepřichytily ke dnu. Přiklopené vaříme cca 10 minut - než vyplavou (cca 5 min) - na středním plameni, následně intenzitu ještě snížíme, aby se těsto varem neroztrhalo. Uvařené knedlíky vyndáme děrovanou lžící nebo cedníkem, a zlehka potřeme rozpuštěným máslem.
Můžeme servírovat, a hlavně jim dodat patřičný chuťový kabátek.. Anuše doporučuje knedlíčky posypat tvarohem a cukrem, já ke švestkám preferuji mletý mák nebo opraženou strouhanku na másle, cukr, a aby se vše spojilo a hladce klouzalo do krku, samozřejmě nezapomeneme patřičně „zakápnout“ rozpuštěným máslíčkem. :-)
Proč mají být brambory uvařeny den předem?
OdpovědětVymazatMilá Chico, není to podmínka. S brambory vařenými den předem se mi lépe pracuje (líp se i strouhají), a dle starých kuchařek i mé babičky, jsou pak knedlíky křehčí a méně mazlavé. Vyzkoušejte a napiště. :-) P.
OdpovědětVymazatVýborné, děkuji za tento recept, právě jsme dovečeřeli :-). O Anuši Kejřové jsem se dozvěděla z foodblogu Šárky Škachové, proto jsem při nabídce strýčka Googla už tušila, že jsem našla, co hledám.
OdpovědětVymazatDíky, jsem moc rád, že Vás recept potěšil! Já dostal Kejřovou jako dárek, a právě Šárka Škachová mně na svém blogu uveřejnila recept na roštěnky dle Anuše K. . Šárka alias Gurmánka, byla vlastně inspirací k založení mého blogu. Inspirují mě tedy obě dámy. P. :-)
Vymazat