Konečně jsem se opět vrhnul na jehněčí – mám radost, že začíná být čím dál více k dostání, a nemyslím tím to rozmražené, z dovozu. Na tržišti mi padla do oka 3 krásná zadní kolínka ze statku Horní Dvorce. Kolínko mám totiž z celého jehňátka asi nejraději, a málokdy mu v restauraci odolám. Jehněčí mělo právem v českém jídelníčku vždy své nezanedbatelné místo, a dnes by tomu nemělo být jinak..
Z kolínka odstraníme přebytečný tuk, který je nositelem charakteristického jehněčího „zápachu“, a abychom docílili efektu „holé kosti“, přibližně 2cm kosti v horní části kolínka naříznutím a seškrábnutím masa odhalíme. Při dušení pak maso krásně sklouzne až ke kloubu, kost bude hrdě dominovat celému talíři, a vzbuzovat ještě více chuti.
Upravená kolínka osolíme, opečeme na olivovém oleji, a uložíme na teplém místě. Do výpeku pak přidáme kousek másla, 2 na kolečka nakrájené mrkve, 1 malou petržel, 1 cibuli, 1 menší pórek (světlou část), 4 přepůlené stroužky česneku, 2 větvičky rozmarýnu, 3 bobkové listy, 10 kuliček pepře, a vše restujeme dozlatova. Přidáme 2 lžíce medu, necháme lehce zkaramelizovat, a následně přihodíme půl plechovky italských rajčat, která vařečkou rozmělníme, a 3dl červeného vína (použil jsem Cabernet Savignon). Vše redukujeme do hustší, téměř marmeládové, konzistence – žádný spěch, z vína musí zůstat jen chuť a barva. Do takto připraveného základu vložíme kolínka, zalijeme 0,75 – 1l kuřecího vývaru, přiklopíme poklicí, a pomalu dusíme v předehřáté troubě na 150°C cca 4h (jehněčí chce čas a klid).
Jakmile jsou kolínka krásně měkká, opatrně je vyndáme, přikryjeme alobalem a uložíme na teplé místo. Vydušenou šťávu varem zredukujeme na ½ objemu, přecedíme (zeleninu nepasírujeme, jen vymačkáme), případný tuk z povrchu sebereme, a můžeme podávat. Zvolil jsem smetanovou bramborovou kaši, na kterou „posadíme“ kolínko, a po jeho bocích necháme stékat zredukovanou silnou šťávu. Ručím za to, že se bude masánko na jazyku jen rozplývat, a jsme-li při čištění důslední, po jehněčí „pachuti“ nezbude ani památka.. :-)
ach, vypada to vice nez lakave :)
OdpovědětVymazatDíky! :-) P.
OdpovědětVymazatBylo jaksepatří oceněno, díky za recept!!! Vynechán vývar, protože crockpot tolik tekutin nepotřebuje, ale jinak to bylo noblesní!!!
OdpovědětVymazatDíky Mileno, jsem moc rád, že chutnalo. Konečně další milovník pomalého vaření! :-) P.
OdpovědětVymazatVčera jsme v Makru nakoupil 4 kolínka, dneska jsem objevil tento recept... tak jdu na to.
OdpovědětVymazatVečer dám vědět jak to dopadlo.
Super, těším se! :-) P.
VymazatTak a je to hotové, opravdu výborný recept.
OdpovědětVymazatMoc děkuji za inspiraci.
.. a já jsem moc rád, že chutnal! Díky. P. :-)
Vymazatrecept vypadá skvěle. :) BTW já to jehněčí pyžmo miluju. :)
OdpovědětVymazatTak tenhle koment mně opravdu úplně utekl, to mě mrzí. Díky moc! Já jej taky rád (nebo spíše nevadí mi), ale jen v určitých mezích. V tomhle receptu ale téměř už cítit nebylo - jedli i "chroničtí odmítači".. :-) P.
VymazatJelikož ty kolínka vypadají na obrázku strašně lákavě tak už se na ně nějakou dobu chystám. Problém je ale narazit na ně v obchodě. Teď jsem dělal objednavku na maso na vánoční rodinný oběd a pčidal k němu i čtyři kolínka. Akorát nevím jestli se lepší hodí přední nebo zadní?
OdpovědětVymazatDíky, a vřele doporučuji, myslím, že se budete olizovat. Budu rád, když se pak podělíte o Vaši zkušenost. Důležité je, hlavně se soustředit na přípravu základu, aby byl hezky hustý. Jinak obecně preferuji u jehněčího zadní kolínko - je prostě větší. Ať se dílko zdaří! :-) P.
VymazatLepsi jehneci jsem jeste nejedla!!! I manzelovi strasne moc chutnalo! Akorat prosim, jak mam udelat, aby stava na konci byla trochu hustejsi? Ja jsem ji mela strasne ridkou a tekouci. Jinak uz jehneci nikdy delat nebudu :) Diky!
OdpovědětVymazatDíky! Šťáva je tvořena v podstatě už od základu, a nemusí být moc hustá, jde tam spíše o sílu chuti (důležité je sebrat přebytečný tuk). Pokud ji ale přeci jen preferujete hustší (což samozřejmě není na škodu), doporučuji po zredukování vzít kostičku studeného másla (1x1cm), obalit v hladké mouce, a za stálého míchání přihodit do šťávy. Pokud nezabere, klidně přihoďte i další. Chuť se zjemní, nevzniknou Vám hrudky, a šťáva zhoustne. P. :-)
Vymazathmm, dekuju! Vyzkousim hned dnes, uz se na to chystam :)
VymazatNení zač, jak to dopadlo/chutnalo? :-) P.
Vymazat