Inspirován svým dětstvím – kdy králík patřil k naší tradiční „víkendovce“, nabuzen receptem Davida Šaška z kuchařky BIOmenu (autor promine pár změn..), a vyprovokován na trhu - krásným mladým králíkem z domácího chovu, jal jsem se přípravy tradiční nedělní „pečínky“..
Králíka (1,5 - 2kg) si očistíme, zbavíme přebytečného tuku a blan a naporcujeme - odřízneme přední a zadní běhy, hřbet rozpůlíme na 2 části, můžeme použít i část hrudníku (zbytek - hlavu, část hrudí, pupek a vnitřnosti jsem si zamrazil na polévku). Jednotlivé kousky řádně protáhneme pomocí špikovací jehly slaninkou (použil jsem oravskou), osolíme, opepříme a okmínujeme drceným kmínem, část slaniny (cca 10dkg) ještě pokrájíme na malé kostičky a v pekáčku lehce vyškvaříme.
Jakmile slanina trošku vychladne, přihodíme k ní 3 střední cibule, 2 mrkve, 1 větší petržel, plátek celeru – vše pokrájené na cca centimetrové kostky, a hrstku otrhaných lístků rozmarýnu. Zamícháme, a na zeleninový „polštář“ rozprostřeme porce králíka. V misce řádně rozmícháme 3 vrchovaté lžíce dijonské hořčice spolu s 0,5l vody, a tuto jemně pikantní lázeň nalijeme na králíka. Na každý kousek masa ještě položíme bohatý plátek másla (celkem cca 10dkg), které zajistí křehkost, přiklopíme poklicí, a v troubě předehřáté na 180 °C pečeme 2 – 2,5h, dle stáří zvířete, do měkka. V průběhu pečení občas přelijeme šťávou, případně dochutíme solí. Následně sebereme přebytečný tuk, a ještě cca 30 minut, za častého polévání, pečeme odkryté „na barvičku“ – pozor ať se nevysuší!
Jako přílohu jsem zvolil pečenou dýni Hokkaidó, která je skvělým zdrojem vitamínů, a v období kdy se na nás dýně „valí“ ze všech stran je mou favoritkou. Asi kilový, zářivě oranžový kousek, omyjeme kartáčkem, odřízneme stopku a bubáka, rozkrojíme na polovinu, a lžící vydlabeme semena. Slupku neloupeme, pečením krásně změkne, a ponechá dýni luxusní vzhled. Nakrájíme na cca 1,5 – 2 cm proužky, promícháme s trochou olivového oleje, vložíme do nepřilnavého pekáčku nebo na pečící papír, osolíme, opepříme, a v předehřáté troubě na oblíbených 180 °C pečeme doměkka cca 30minut (zkusíme vidličkou).
Králíčka servírujeme spolu se zeleninou, slaninkou a dýní na předehřátý talíř. Vše je šťavnaté, a jen se rozplývá, sladká dýně krásně doplňuje lehce kyselkavou pikantní omáčku.
Mnam! Krasa :-)
OdpovědětVymazatPěkné, opravdu.
OdpovědětVymazatJsem potěšen, díky vám oběma! :-) P.
OdpovědětVymazatKrálíka mám moc ráda a tento by mi určitě chutnal! Opravdu vypadá báječně a s dýní krásně podzimně.
OdpovědětVymazatDíky, HaF! Recept už byl vyzkoušen i v kuřecí verzi, a také chutnal. Pokud vyzkoušíte i Vy, určitě dejte vědět! :-) P.
OdpovědětVymazatMáme koukám hodně podobné chutě:)) můj dnešní králík (právě v troubě) začal s dijonskou hořčicí a hruškama a jako přílohu mám připravenou právě dýni...koukám na net na inspiraci a vono tohle ;)...vypadá báječně, můj zatím jen provokativně voní...
OdpovědětVymazatTak to je náhodička! Přiznám se, že mně se to stává taky - srším nadšením, že mám "nový nápad", a ono už to existuje.. Hold vše dobré už bylo asi vymyšleno, teď jde jen o provedení a "dopilování" chutí k úplné spokojenosti a radosti. :-) Jak králíček dopadl? P.
OdpovědětVymazatBylo to moc dobré, byla k tomu ještě růžičková kapusta, pečená s tou dýní ;)...mám ráda jídlo barevný...
OdpovědětVymazatZajímavá kombinace, správně podzimní. Já dělal vloni růžičkovou kapustu k huse, a taky moc dobré - mám ji moc rád. :-) P.
OdpovědětVymazatVynikající recept, králíka máme moc rádi. Zkusím až nějakého dostanu.
OdpovědětVymazatDomácí je nejlepší, to máte pravdu, Aleno. Budu se těšit na koment, jak Vám chutnal! P. :-)
VymazatNa amatéra to není špatné.
OdpovědětVymazatNa Anonyma, super hodnocení, diky! ;-) P.
Vymazat...když jsem byl malej kluk, tát choval králíky. každý víkend byla na stole králičí pečínka. pochopitelně mě štvalo opoakovat kombinaci "na česneku, svíčková, s bůčkem, na paprice, na kmíně a na smetaně". V Babiččině knihovně jsem tehdy našel "Králičí kuchařku" vydanou pravděpodobně za války (myslím si to, jelikož i NS režim podporoval samozásobování a králíci se dali pěstovat i ve městě), kuchařku obsahující asi šedesát čistě králičích receptů. Každý týden jsem pak přemlouval maminku, abychom z téhle válečné kuchařky vybrali nějaký nevyzkoušený recept. A to byl jeden ze zdrojů mého celoživtoního zájmu o vaření:) Váš povedený králičí recept mi toto všechno připomenul. Buďte zdráv!
OdpovědětVymazatDrzoun
Mé dětství, co do králíků, bylo podobné, a králíčí pečínka byla u nás na stole téměř pravidelně. Dokonce otec přidával králíka i do klobás, a byly výborné! Pokud byste se chtěl o některý králičí recept podělit, budu moc rád když využijete email, nebo klidně i toto pole pro komentáře. Je fajn, že se zájem o králíky pomalu ale jistě začíná vracet do dnešní české kuchyně. Díky, a králíkům zdar! P. :-)
Vymazat