Mé letošní cestování je tak trochu ve znamení Itálie. Po červnové návštěvě
Taste of Milano (ToM), který probíhal v uzavřené hale výstaviště, jsem v září navštívil i římskou sesterskou „Chuť“ – Taste of Roma. Proč sesterskou? Tyto dva festivaly se vzájemně podporují, a dokonce využívají k platbě u jednotlivých stánků s restauranty i totožnou čipovou kartu. Ta mně z jarního festivalu v Miláně zůstala jako suvenýr, takže ji stačilo jen nabít potřebným množstvím festivalové měny, a vzhůru na degustaci!
Taste of Roma (ToR) probíhal ve 4 dnech, od 26. do 29. září, v prostorách parku, kde se konala v roce 1960 XVII. letní olympiáda, což můj zážitek ještě umocnilo. Zatímco v Miláně byly festivalovým platidlem dukáty, v Římě historicky zvolili sestercie (hnedle jsem si vzpomněl na Asterixe a Obelixe), kurz k Euru - 1:1.
Vstupné přišlo v základní verzi, tedy bez jakéhokoliv ochutnávkového kreditu či vstupu na doprovodné akce typu „lekce vaření“, na 16€/osoba. Nabízené degustační pokrmy se pohybovaly v hladině 4-6 Sestercií. Trošku jsem se obával, zda si nebudou pokrmy ToR a ToM příliš blízké, jak tomu bývá v případě našich food festivalů, se kterými se v poslední době přímo roztrhl pytel, ale Itálie nezklamala, a potvrdila svou obrovskou pestrost chutí.
Organizace této události byla v Římě stejná jako v Miláně - mrkněte na
minulý report, přesto ale v rychlosti shrnu:
- V ceně vstupenky „kapsa na krk“ se sklenicí na víno, a kovové napichovátko a barové míchátko v jednom (tentokráte jsem si sklenici ponechal jako suvenýr, a hojně využil v hotelu ;-) ).
- Platba u jednotlivých stánků pomocí zmíněné dobíjecí čipové karty, pokrmy pak vydávány na základě lístečku s pořadovým číslem, které bylo vyvoláváno.
- Délka „pobytu“ (asi jako na všech Taste of..) byla časově omezena na odpolední nebo noční cca 4h cyklus. (Opět si to neodpustím, ale… dokážete si to představit u nás? To by bylo keců! :-D ).
- Všechno nádobí jednorázové, příbory z plastu, účastníci po sobě uklízeli a třídili odpad!! sami, nicméně o uklízeče stolků a trávníků nebyla nouze.
- Počet restaurantů byl ve značné menšině oproti „produktovým stánkům“, což není vůbec na škodu, ba naopak.. Nenašel se prakticky nikdo, kdo by si neodnášel nějakou dobrůtku domů. :-) „Navíc“ jsem ochutnal spoustu sýrů, salámů, šunek, olivových olejů, nebo třeba tohle skvělé lardo s lanýžem.
A konečně to nejdůležitější – fota a drobné popisky.. Tentokráte jsem ochutnal z každého restaurantu, který se v den mé návštěvy prezentoval, vždy jeden chod:
GIUDA BALLERINO
Špíz z garnátů s pěnou z mortadely
- křupavá kombinace moře a velejemného smetanového krému/pěny s vůní mortadely
MIRABELLE - HOTEL SPLENDIDE ROYAL
„Karamelka“ z čerstvé pasty s šafránem a ossobucem, krém ze sýra cacio, zauzený pepř
- pro pastu plněnou masem mám obecně velkou slabost, a tahle, se silnou chutí byla výjimečná
IL CONVIVIO TROIANI
Pečená křepelka v omáčce ze smila italského, lovecká salsa z pepře, zázvoru a zelené papriky
- zajímavá a výborná kombinace křupavé, šťavnaté křepelky, kari vůně smilu, křupavé zeleniny a nakládané cibulky
LA PERGOLA - HOTEL ROME CAVALIERI
Pralinkový krém s pěnou z fazolek tonka, pyré ze zelených jablek a zázvoru
- nepopsatelně úžasné, lehké, jen mírně sladké, u dna chuť lískových oříšků
KRESIOS
Sépie a hrášek
- sépie byla výborná, jen krátce upravená, velmi jemná kombinace
RISTORANTE IL TINO
Kebab z tuňáka s citronovou trávou, kysaná smetana
- moc zajímavá kombinace, tuňák byl upraven medium-rare, středový „kolík“ – citronová tráva dodala svěžest, další dominantní chutí byl římský kmín
ACQUOLINA HOSTARIA IN ROMA
Parmigiana z tkaničnice stříbřité
- parmigiana z ryby? Úžasné! Doplněno o špenát, sardelku, rajče a lilek (najít české jméno pro tuhle mořskou bestii, která se podobá placatému úhoři, byla fakt fuška)
GLASS HOSTARIA
Holub s kaviárem z červeného ovoce a pikantním přelivem v tortille
- kombinace ovoce a holuba byla skvělá, tortilla byla bohužel tvrdší
ENOTECA LA TORRE A VILLA LAETITIA
Studené spaghetti, syrová rajčata a fouknutí mořského oleje
- hodně osvěžující, „fouknutí mořského oleje“ bylo naplněno sardelkovo-olejovou pěnou
L'ARCANGELO
Marinovaný bílý jeseter, ratafia (katalánský likér), květy kurkumy a chléb „Alessandria“
- velmi zajímavá chuť, jeseter byl syrový, ale bohužel nakrájený na příliš velké kusy, chléb tužší ovšem krásně voňavý, sladké chuti
IMÀGO ALL'HASSLER
Cappellotti plněné parmazánem, studený vývar z tuňáka, slad a „7 koření“
- vynikající! Horká pasta, studený vývar s uzenou, jen jemně rybí chutí, pikantní koření
METAMORFOSI
Fík z foie gras, vařený mošt a brioška ze sušené pšenice
- obrovské překvapení a lahůdka! Foie gras ve tvaru fíku, glazované želatinou, plněno fíkovým džemem, a teplá brioška, která se rozplývala na jazyku
Římský festival „Taste of“ si mě opravdu získal, mám na něj skvělé vzpomínky, a musím 3x podtrhnout velmi pestré venkovní posezení a všude přítomnou pohodu. Možná by právě tohle mohlo být inspirací pro náš pražský festival, coby další rozměr a posun ke stylu „garden party“. :-)