středa 20. listopadu 2013

Kachní prsíčka na portském a tymiánu, a kedlubnové „zelí“ – alias kedlubna nakyselo..

Po čase jsem se opět rozhodl převléci do nového hávu jeden z receptů z počátku mého blogu. Nebyl popsán dostatečně podrobně, nezaznamenal jsem u něj žádné větší ohlasy, a také atraktivita fota nějak zubem času vybledla.. ;-) Zakoupil jsem tedy kachní prsa, recept jsem smazal, a začínám znovu..
Kachní prsa ze dvou kachen odřízneme od kosti (kosti nevyhazujeme, můžeme je zamrazit a použít později třeba na kaldoun), pečlivě očistíme, osušíme, poklademe vedle sebe na talíř kůží nahoru, a nepřikrytá vložíme do nejchladnější části lednice, cca na jeden den „oschnout“, aby se kůže lépe krájela a vypekla. Na každém prsíčku následně vytvoříme do oschlé kůže ostrým nožem šikmé zářezy cca ve vzdálenosti 0,5cm, a totéž provedeme ještě jednou, kolmo na ně, aby nám vznikla hezká mřížka. Snažíme se přitom neříznout do masa (u méně tučných kachen se to tu a tam stejně podaří).
 



















Prsíčka necháme odpočívat, aby získala pokojovou teplotu, a vrhneme se na přípravu kedlubnového „zelí“, neboli kedlubny nakyselo. Toto „zelí“ mám moc rád, jelikož mě vrací do mých dětských let, kdy ho připravovala babička. :-) Asi kilo oloupaných kedluben ustrouháme na nudličky, a lehce prosolíme. V kastrole si rozpálíme 75g kachního sádla (vždy mi nějaké zbyde z předchozího pečení), a opečeme na něm do sklovita 1 středně velkou cibuli pokrájenou na jemné kostičky. Poté přidáme prosolenou kedlubnu, promícháme, a přikryté poklicí, za občasného míchání, dusíme na mírnějším plamenu, cca 20 minut (nesmí se rozvařit). Kedlubny nám pustí hodně šťávy, takže je není třeba něčím podlévat. Do podušených kedluben energicky vmícháme 2 středně velké, jemně ustrouhané brambory, které nám vznikající „zelí“ krásně zahustí. Provařujeme za častého míchání cca 10 minut bez poklice, a průběžně dochucujeme – přidáme 20g pískového cukru, 0,5dl jablečného octu, bílý pepř, sůl a špetku mletého nového koření. Samozřejmě vše přizpůsobíme vlastní chuti! Výsledek by měl být jen jemně kyselkavý, s přirozenou sladkostí a vůní kedluben. „Zelí“ odstavíme, a můžeme se věnovat opět kachním prsíčkům.




















Rozehřejeme si větší pánev s nepřilnavým povrchem (použil jsem oválnou na ryby), a hezky „nasucho“ do ní položíme osolená a opepřená prsíčka, kůží dolů. Jakmile nám začnou pouštět tuk (během pár vteřin), přihodíme několik snítek čerstvého tymiánu, a vypékáme, dokud není kůže zlato-červená (cca 8 minut). Poté prsíčka obrátíme kůží nahoru, a necháme zatáhnout cca 5 minut. Troubu předehřejeme na 200 °C, opečená prsíčka posadíme do pekáčku, přidáme opět pár snítek tymiánu, a jejich kůži zastříkneme cca 0,5dl portského vína. Vložíme do trouby, a pečeme dle požadovaného stupně propečení, 10-15 minut.
Hotová prsíčka následně vyndáme z trouby, a necháme je cca 10 minut lehce přikryté alobalem odpočívat, aby se v nich rovnoměrně rozprostřela cenná šťáva. To je přesně doba, po kterou si můžeme připravit zlatavé brambory, coby přílohu. K tomu lze ideálně využít tymiánem provoněné sádlo, jež nám zůstalo na pánvi po prsíčkách. Předvařené a osušené brambory postačí opéci jen z jedné strany – „na řezu“, budou tak působit na talíři lépe.
Můžeme servírovat! Na předehřátý talíř vložíme bohatou lžíci kedlubnového „zelí“ s jemnou kyselinkou, přidáme šťavnaté kachní prsíčko, které jsme šikmě naporcovali na tenké plátky, a doplníme zlatavými brambůrky opečenými na kachním sádle a snítkou tymiánu. Věřím, že se vám bude tento „remake“ receptu líbit, a brzy ho vyzkoušíte. :-)
 

sobota 16. listopadu 2013

Brownies – dezert pro pravého „čokoholika“..

Milujete čokoládu tak, že si bez ní nedokážete představit život? Tak přesně pro vás bylo stvořeno brownies! Stalo se tak roku 1893 v kuchyni Palmer House Hotel v Chicagu, na přání Berthy Palmerové. Od té doby získal recept nesčetně podob, i přesto je několik vlastností, které by správné brownies mělo mít: čokoládová vůně, lehká vláčnost a šťavnatost, ale také pevnost.
Osobně jsem své první brownies ochutnal v Ambiente Living restaurantu (dnešní Máneska), a této verzi se snažím také nyní přiblížit. Jako u většiny dezertů, do kterých se pouštím, jsem i u „mého brownies“ zredukoval množství cukru.
Do misky si na kousky rozlámeme 170g nejméně 70% čokolády (já použil oblíbenou belgickou 72% s kousky kakaových bobů), misku položíme na kastrůlek s horkou vodou tak, aby se dnem nedotýkala hladiny (klasická parní lázeň), a na mírném plamenu čokoládu rozpustíme. Jakmile je rozpuštěná, vmícháme do ní postupně ještě 250g másla, prohřejeme a odstavíme.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ve vyšší míse vyšleháme do husté pěny 6 vajec spolu se 300g třtinového cukru, špetkou soli a 2 vanilkovými cukry (je možno použít také vanilkový lusk, ten ale preferuji spíše do krémů). Poté do směsi vmícháme za pomocí gumové stěrky rozpuštěnou čokoládu s máslem – pozor!, nesmí být horká, abychom nevytvořili luxusní čoko-vaječnou omeletu. ;-) Následně přidáme 40g kvalitního holandského kakaa (já použil Van Houten), které vsypáváme přes cedník. Pokud nám v cedníku zůstanou hrudky, lehce je protlačíme lžičkou. Pečlivě promícháme – kakao je zrádné, může se usadit u dna, a hnedle máme místo brownies mramorovou buchtu.. Dále do směsi přesejeme přes cedník 150g hladké mouky, a opět pečlivě promícháme. Nakonec vmícháme 150g hrubě nasekaných vlašských ořechů – brownies s vlašskými ořechy mám nejraději.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Vzniklou hmotu nalijeme ideálně do vyšší hranaté dortové formy, řádně vymazané máslem (já použil zapékací keramickou misku cca 25x21cm), a pečeme při 140 °C, střední pozice, horký vzduch, cca 40 minut (dle velikosti a materiálu formy – v plechu se peče o něco rychleji). Následně formu vyndáme, přikryjeme namočenou, vyždímanou utěrkou (pozor aby nepouštěla vlákna a nevoněla pracím práškem či aviváží), položíme na ni tác, a vše překlopíme vzhůru dnem. Formu následně nesundáváme ani se pod ni nesnažíme nakukovat, a ponecháme dezert vychladnout. Tento proces nám zajistí, že brownies „sedne“, a zůstane pevné a vláčné. Samozřejmě to není můj nápad - okouknul jsem ho přímo z kuchařky Ambiente. :-)
Jakmile nám brownies vychladne, sundáme formu (výsledek bude zpočátku působit poněkud nevzhledně), překlopíme na prkýnko a odstraníme utěrku. Ostrým nožem odkrojíme/zarovnáme okraje, a můžeme dezert krájet na stejně velké, cca 3 cm „čoko“ kostky. Brownies lehce poprášíme moučkovým cukrem a na talíři podáváme nejlépe s pikantním ovocem – např. malinami nebo brusinkami, a nokem z 40% šlehačky či vanilkové zmrzliny. Samozřejmě neopomeneme dekorovat čokoládou! 
 
 
A co by nejen každému „čokoholikovi“ k brownies doporučil sommeliér Vinodoc.cz? Jednoznačně fortifikované víno Marsala Fine Rubino DOC, z vinařství Carlo Pellegrino, které se s brownies přímo snoubí! Vyniká nejen svou hluboce rubínovou barvou s karmínovým okrajem, ale především vůní, evokující kandované maraschino třešně a sušené švestky.

pondělí 11. listopadu 2013

Soutěž s VinoDoc.cz – „italskými vinicemi“ na dosah jednoho kliknutí..

Vážené a milé návštěvnice, vážení a milí návštěvníci mého blogu a facebooku!
Pomalu se blíží počátek 5. roku existence blogu Pepato.eu, a díky vaší přízni, které si nesmírně cením a vážím, mě „blogování“ baví stále více a více. :-) Velmi mě těší vaše připomínky, nápady a komentáře, které z větší části probíhají na mých FB stránkách www.facebook.com/pepato.eu, kde jsem nadšen z každého přibyvšího fanouška (je vás už více než 800!, kteří jste klikli na FB tlačítko „To se mi líbí“).
Postupně se snažím blog stále inovovat, přidávat více fotek, zajímavostí, zpřesňovat starší recepty, a zbrusu nové psát podrobněji.
Nejaktuálnější inovací plánovanou od příštích dnů, bude doporučení vína snoubícího se s vybraným pokrmem/receptem. Víno bude doporučovat sommeliér společnosti VinoDoc.cz, se kterou jsem s potěšením navázal spolupráci, takže by se také slušelo, abych tyto „italské vinice na dosah jednoho kliknutí“ v krátkosti představil. :-)
VinoDoc.cz je on-line vinotéka s e-shopem, která je věnovaná výhradně výběrovým vínům z Itálie. Název VINODOC nebyl zvolen náhodou – se zkratkou DOC jste se jistě už setkali, jejím prostřednictvím se označují kvalitní italská vína s kontrolovaným původem dle italského vinařského zákona (Denominazione di Origine Controllata).
Cílem VinoDoc.cz je přiblížit široké veřejnosti svět velkých vín, která jsou pečlivě řazena dle oblasti původu, a popsána profesionály z oboru. Zároveň VinoDoc.cz přináší blog vedený renomovanou znalkyní vína Helenou Baker, který je nejen průvodcem po vinařských regionech Itálie.
Součástí naší spolupráce nebude „jen“ doporučení vinného snoubení k vybraným pokrmům, ale také soutěže o zajímavé ceny. A první z nich vám právě přinášíme!

Jak se zúčastnit?
Správné zodpovědět otázku, a odpověď zaslat do 30.11.2013 na email: blog@pepato.eu.

Soutěžní otázka zní:
Jak se jmenuje nejvýznamnější toskánská odrůda vinné révy?
A. Aglianico
B. Sangiovese
C. Nebbiolo

Ze správných odpovědí bude vylosován 1 výherce, který obdrží:
láhev toskánského Morellino di Scansano DOCG z vinařství Podere 414
 
Doufám, že se vám naše první soutěž bude líbit, a vítězi už teď držím palce! :-)

Pepato.eu & VinoDoc.cz

pondělí 4. listopadu 2013

Taste of Roma – malé ohlédnutí za letošním festivalem jídla v Římě..

Mé letošní cestování je tak trochu ve znamení Itálie. Po červnové návštěvě Taste of Milano (ToM), který probíhal v uzavřené hale výstaviště, jsem v září navštívil i římskou sesterskou „Chuť“ – Taste of Roma. Proč sesterskou? Tyto dva festivaly se vzájemně podporují, a dokonce využívají k platbě u jednotlivých stánků s restauranty i totožnou čipovou kartu. Ta mně z jarního festivalu v Miláně zůstala jako suvenýr, takže ji stačilo jen nabít potřebným množstvím festivalové měny, a vzhůru na degustaci!
Taste of Roma (ToR) probíhal ve 4 dnech, od 26. do 29. září, v prostorách parku, kde se konala v roce 1960 XVII. letní olympiáda, což můj zážitek ještě umocnilo. Zatímco v Miláně byly festivalovým platidlem dukáty, v Římě historicky zvolili sestercie (hnedle jsem si vzpomněl na Asterixe a Obelixe), kurz k Euru - 1:1.
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Vstupné přišlo v základní verzi, tedy bez jakéhokoliv ochutnávkového kreditu či vstupu na doprovodné akce typu „lekce vaření“, na 16€/osoba. Nabízené degustační pokrmy se pohybovaly v hladině 4-6 Sestercií. Trošku jsem se obával, zda si nebudou pokrmy ToR a ToM příliš blízké, jak tomu bývá v případě našich food festivalů, se kterými se v poslední době přímo roztrhl pytel, ale Itálie nezklamala, a potvrdila svou obrovskou pestrost chutí.
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Organizace této události byla v Římě stejná jako v Miláně - mrkněte na minulý report, přesto ale v rychlosti shrnu:

- V ceně vstupenky „kapsa na krk“ se sklenicí na víno, a kovové napichovátko a barové míchátko v jednom (tentokráte jsem si sklenici ponechal jako suvenýr, a hojně využil v hotelu ;-) ).
- Platba u jednotlivých stánků pomocí zmíněné dobíjecí čipové karty, pokrmy pak vydávány na základě lístečku s pořadovým číslem, které bylo vyvoláváno.
- Délka „pobytu“ (asi jako na všech Taste of..) byla časově omezena na odpolední nebo noční cca 4h cyklus. (Opět si to neodpustím, ale… dokážete si to představit u nás? To by bylo keců! :-D ).
- Všechno nádobí jednorázové, příbory z plastu, účastníci po sobě uklízeli a třídili odpad!! sami, nicméně o uklízeče stolků a trávníků nebyla nouze.
- Počet restaurantů byl ve značné menšině oproti „produktovým stánkům“, což není vůbec na škodu, ba naopak.. Nenašel se prakticky nikdo, kdo by si neodnášel nějakou dobrůtku domů. :-) „Navíc“ jsem ochutnal spoustu sýrů, salámů, šunek, olivových olejů, nebo třeba tohle skvělé lardo s lanýžem.
 


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
A konečně to nejdůležitější – fota a drobné popisky.. Tentokráte jsem ochutnal z každého restaurantu, který se v den mé návštěvy prezentoval, vždy jeden chod:

GIUDA BALLERINO
Špíz z garnátů s pěnou z mortadely
- křupavá kombinace moře a velejemného smetanového krému/pěny s vůní mortadely
 


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
MIRABELLE - HOTEL SPLENDIDE ROYAL
„Karamelka“ z čerstvé pasty s šafránem a ossobucem, krém ze sýra cacio, zauzený pepř
- pro pastu plněnou masem mám obecně velkou slabost, a tahle, se silnou chutí byla výjimečná
 


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
IL CONVIVIO TROIANI
Pečená křepelka v omáčce ze smila italského, lovecká salsa z pepře, zázvoru a zelené papriky
- zajímavá a výborná kombinace křupavé, šťavnaté křepelky, kari vůně smilu, křupavé zeleniny a nakládané cibulky
 


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
LA PERGOLA - HOTEL ROME CAVALIERI
Pralinkový krém s pěnou z fazolek tonka, pyré ze zelených jablek a zázvoru
- nepopsatelně úžasné, lehké, jen mírně sladké, u dna chuť lískových oříšků
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
KRESIOS
Sépie a hrášek
- sépie byla výborná, jen krátce upravená, velmi jemná kombinace
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
RISTORANTE IL TINO
Kebab z tuňáka s citronovou trávou, kysaná smetana
- moc zajímavá kombinace, tuňák byl upraven medium-rare, středový „kolík“ – citronová tráva dodala svěžest, další dominantní chutí byl římský kmín
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ACQUOLINA HOSTARIA IN ROMA
Parmigiana z tkaničnice stříbřité
- parmigiana z ryby? Úžasné! Doplněno o špenát, sardelku, rajče a lilek (najít české jméno pro tuhle mořskou bestii, která se podobá placatému úhoři, byla fakt fuška)
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
GLASS HOSTARIA
Holub s kaviárem z červeného ovoce a pikantním přelivem v tortille
- kombinace ovoce a holuba byla skvělá, tortilla byla bohužel tvrdší
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ENOTECA LA TORRE A VILLA LAETITIA
Studené spaghetti, syrová rajčata a fouknutí mořského oleje
- hodně osvěžující, „fouknutí mořského oleje“ bylo naplněno sardelkovo-olejovou pěnou
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
L'ARCANGELO
Marinovaný bílý jeseter, ratafia (katalánský likér), květy kurkumy a chléb „Alessandria“
- velmi zajímavá chuť, jeseter byl syrový, ale bohužel nakrájený na příliš velké kusy, chléb tužší ovšem krásně voňavý, sladké chuti
 


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
IMÀGO ALL'HASSLER
Cappellotti plněné parmazánem, studený vývar z tuňáka, slad a „7 koření“
- vynikající! Horká pasta, studený vývar s uzenou, jen jemně rybí chutí, pikantní koření
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
METAMORFOSI
Fík z foie gras, vařený mošt a brioška ze sušené pšenice
- obrovské překvapení a lahůdka! Foie gras ve tvaru fíku, glazované želatinou, plněno fíkovým džemem, a teplá brioška, která se rozplývala na jazyku
 


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Římský festival „Taste of“ si mě opravdu získal, mám na něj skvělé vzpomínky, a musím 3x podtrhnout velmi pestré venkovní posezení a všude přítomnou pohodu. Možná by právě tohle mohlo být inspirací pro náš pražský festival, coby další rozměr a posun ke stylu „garden party“. :-)