
Morkové kosti nařezané na cca 6 - 7cm vysoké špalíky omyjeme, osušíme a postavíme do zapékací nebo grilovací misky. Množství přizpůsobíme počtu strávníků, doporučuji nakupovat u řezníka, kterému věříte (v mém případě byly z řeznictví TRMS, z volně chovaných jaloviček a býčků :-) ). Troubu předehřejeme na 190 °C, střední pozice, vložíme do ní zapékací misku s kostmi a pečeme cca 25 – 30 minut. Pokud kosti vkládáme na gril (vždy na grilovací misce, aby tuk nekapal do ohně) hlídáme teplotu v jádru kosti – měla by se blížit 70 °C. Hotové kosti vyndáme a přikryjeme alobalem – morek nám vydrží díky rozpálené kosti docela dlouho horký.

Jednoznačně nedoporučuji chleba smažit – morek je dost tučný a koledovali bychom si o žlučníkový záchvat.. Půl krajíčky chleba nakrájíme na tenké plátky (optimum je pod 1cm) a nasucho je ugrilujeme nebo opečeme v toasteru. Aby zůstaly křupavé a nezvlhly, navlékám je na špejli, aby hezky držely „stojací formaci“. Britové by je vložili do stojánku na toasty, ale bohužel stojánek téhle kapacity nemám. :-)
Pak už jen dokončíme salát – do dresinku přidáme odstředěné petrželové lístky, které v něm obalíme, jako bychom chtěli misku vytřít. Postupujeme ale zlehka, salát musí zůstat načechraný. Můžeme servírovat – teplý, úžasně voňavý morek vyškrábneme z kosti na křupavý opečený chleba, přidáme pořádnou hrst pikantně kyselkavého petrželového salátu, který k morku prostě patří a navíc nám pomůže s „trávením mastnoty“ a samozřejmě nezapomene na kvalitní krystalickou sůl, bez které by morek zkrátka nechutnal (u mě zvítězila již/konečně běžně používaná sůl Maldon). A tip přímo z michelinského St. John na snadné vytahování morku? Použijte vidličku na humra! :-) (já si ale vystačil s příborovým nožem).
Morkové kosti s lahodným morkem - pochoutka, kterou mi komplikuje chléb a chuťová paměť - jsou prostě lahůdky, kde bezlepková varianta neuspěje, ba naopak dokáže celý zážitek pohřbít. Jdu smutně polknout slinu.
OdpovědětVymazatTak to mě mrzí, HaF, intoleranci lepku vůbec nezávidím, je to opravdu značné omezení lahůdek. Možná to chce zkoušet, zkoušet a zkoušet a třeba se podaří alespoň trošku vyhovující chlebík nalézt. A pak hurá na morkové kosti! ;-) P.
VymazatJenom faktická poznámka, stonky od zelené petržele dávám do vody při vaření brambor místo kmínu. Chuť je potom úplně o něčem jiném.
OdpovědětVymazatDobrý tip, díky! Já do brambor dávám libeček a z domova si pamatuji na česnekové výhonky a samozřejmě zmiňovaný kmín. :-) P.
Vymazat